вівторок, 16 квітня 2024 г.
Як громадянин може отримати допомогу з депутатського фонду

Як громадянин може отримати допомогу з депутатського фонду

Станіслав Куценко

Експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

Громадяни мають право звертатися за фінансовою допомогою до депутатів усіх рівнів. Це передбачено законодавством у Конституції України та похідних законах - Про місцеве самоврядування, Статус народного депутата. Згідно з цими законами може бути створений депутатський фонд. Він формується з коштів державного або місцевого бюджетів. Місцеві та Верховна ради здійснюють контроль за тим, як ці кошти витрачаються. Коштами з депутатського фонду може скористатися кожен громадянин. Заявки на виплати у депутатських приймальнях формують відповідно до звернень громадян.

У 2017 році кожен депутат у столиці має близько 800 тис. грн. для того, щоб допомагати своїм виборцям. Зі столичного бюджету на це виділено близько 4 млн. грн. У менших містах суми набагато скромніші. У містах на Західній Україні на депутата в рік виділяють близько 50 тис. грн.  

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Які документи необхідно приносити до депутата

Громадяни до депутатів звертаються у побутових ситуаціях. Наприклад, щоб придбати ліки. Допомога може складати від 200 грн., але може бути і 8 тис. грн. Щоб отримати гроші, слід подати заяву на ім’я депутата. Прив’язки до округу немає. Людина може звернутися будь-де по Україні. Крім цього, подається копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, довідка про доходи, формулюється суть звернення, на що саме потрібна допомога. До цього надається документ, який підтверджує необхідність в грошах – на лікування, оздоровлення, усунення соціально-побутових проблем.

Звернення у випадку стихійного лиха

Якщо сталося стихійне лихо або невідворотна ситуація, людина передає схожий пакет документів. Але при цьому складається акт, що в певній місцевості відбулося стихійне лихо. Це ситуації з затопленнями, пожежами, заваленням будинків, коли цілий депутатський корпус може реагувати на цю ситуацію. До акту про те, що сталося лихо, додається інший акт обстеження приміщення, території.

Депутат формує певний перелік звернень від громадян, подає їх до відповідної комісії місцевої ради, яка розглядає питання, чи можна цій людині надавати допомогу. На засіданні комісії відбувається дуже важливе фільтрування – щоб депутати якихось своїх родичів або близьких людей не внесли у список для виплат.

Звернення у медичних потребах

Оскільки близько 80% громадян звертаються до депутатів за допомогою на ліки, переважно у складі комісій є кілька медиків. Лікарі визначають, чи гроші ліки будуть використані за призначенням. Чи  насправді це препарати, які потрібні людині. Коли приймають рішення, виносять його на розгляд відповідної ради. Рада вирішує, виділяти ці кошти чи ні. На щастя, корупція у цій сфері мінімальна. Бо комісії під контролем громадськості. Громадські організації, ЗМІ слідкують за розподілом грошей, часом контролюють сусіди, які мешкають неподалік з депутатом. Бо вчора депутат ходив вулицями, їздив у тому ж транспорті, а тепер розпоряджається коштами.

Звернення у сфері послуг ЖКГ

Важливе місце у розподілі коштів займають об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та органам самоорганізації населення (ОСН), які, групуючись, створюють демократичні спільноти всередині районів та мікрорайонів. Вони можуть контролювати, куди витрачаються кошти, такі як на ремонт даху, під’їзду, прибудинкової території. За законодавством депутат не має прямого права будувати дитячий майданчик чи велосипедну парковку. Він повинен у більшій мірі  слідкувати за благоустроєм – залатати дірки в подвір’ї, відновити фасад будинку, утеплення, подбати про прибудинкову територію.  

Скільки чекати на відповідь від депутата?

Існує норма – депутату надається 30 днів на те, щоб відреагував на звернення громадян. Цей термін може бути продовжено до 45-ти днів - для того, щоб з’ясувати додаткові обставини. Термін, встановлений законодавством України, не повинен порушуватися. Але не варто забувати, що людина може отримати і негативну відповідь. Також у відповіді може міститися інформація, що питання винесене на розгляд такої-то сесії або буде розглянуто у такий-то період.

Від себе додам, що я б на місці депутатів взамін прямої матеріальної допомоги, заохочував би людей, щоб вони приносили цікаві ідеї для громади. Сьогодні відвідувачами приймалень депутатів переважно є пенсіонери. Проте ці люди менш ініціативні. Але депутат повинен у місцевій раді відстоювати зміни та ініціативи у районі, мікрорайоні. Тому я б стимулював громадян не тільки звертатися за матеріальною допомогою, тимчасовим вирішенням проблем, але давати ідеї, як покращити життя у цьому районі. Бо в депутата місцевої ради є мандат довіри на 4 роки, депутата Верховної Ради – на 5 років. І за цей час вони можуть зробити багато корисних справ. Якщо громадяни будуть приносити йому ініціативи та контролювати, щоб він ефективно витрачав кошти, в такому окрузі можуть бути досить великі успіхи.

Читайте:

Рейдери не зможуть забрати квартиру, занесену до реєстру

Чому українці мають не менше право на спокійний сон, ніж жителі інших країн Європи

Станіслав Куценко, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

КиевVласть

Теги: новости киева, деньги, станислав куценко, советы, депутатский фонд, гражданин, юстиция, как получить

п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях зяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
17:47
Колаборант вдавав із себе ченця й освячував ворожі танки, що насувались 2022 року на Київ
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.